2.if two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents [Solved]

Reply 6

Reply 6

8! 60 divided by 15 is 4. There are 4 teams of 15 cents. At a price of two lemons per 15 cents you get 8 lemons. The unit price per lemon is 7.5 so you possibly can verify it by doing 7.5 instances 8.

There are 8 lemons he can purchased for 60 cents. Step-by-step clarification: since we now have on condition that Variety of lemons = 2 Value of two lemons = 15 cents Through the use of Unitary Technique:, For 15 cents, variety of lemons he can purchased = 2 For 1 cent, variety of lemons he can purchased is given by For 60 cents, variety of lemons he can purchased is given by Therefore, there are 8 lemons he can purchased for 60 cents.

8! 60 divided by 15 is 4. There are 4 teams of 15 cents. At a price of two lemons per 15 cents you get 8 lemons. The unit price per lemon is 7.5 so you possibly can verify it by doing 7.5 instances 8.

If two lemons value 15 cents, what number of could be purchased for 60 cents 8 lemons could be purchased

0

Reply 6

0

Reply 6

Reply 6

If two lemons value 15 cents, what number of could be purchased for 60 cents 8 lemons could be purchased

If two lemons value 15 cents, what number of could be purchased for 60 cents 8 lemons could be purchased

0

This post is last updated on hrtanswers.com at Date : 1st of September – 2022